Warsztaty tworzenia portretów i wystawa w MCK

Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku zaprasza na wernisaż wystawy użyczonej przez Krakowskie Muzeum Żydowskie GALICJA pt: „Projekt Pamięć”. Wernisaż odbędzie się 8 maja 2014 r. o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej.

Jednocześnie MCK informuje, że w ramach wystawy odbędą się warsztaty tworzenia portretów – autorską techniką ROZ JACOBS – dla grup zorganizowanych (zgłoszenia grup: tel. 41 2531482 wew. 102). Wystawa czynna do 25 maja 2014 r.

Niezwykła wystawa, opowiadająca za pomocą obrazów, zdjęć oraz filmu historię żydowskiej rodziny, mieszkającej przed wojną w Polsce. Jest ona próbą odzyskania tego, co zostało zniszczone – życia małego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny. Jego krewna, artystka Roz Jacobs, opowiada historię Kalmana oraz maluje serię jego portretów, próbując przywrócić w ten sposób jakąś cząstkę jego istnienia.
„Malując Kalmana miałam coraz silniejsze uczucie smutku i utraty, ale one w pewnym sensie przywracały mi jego obecność. Dochodząc do granicy bólu, czułam także obecność utraconego” – mówi artystka. Tworząc serie portretów Kalmana w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, Jacobs próbuje z jednej strony zbudować z nim swoistą więź, a z drugiej – uczcić pamięć o nim.Wystawa prezentuje historię jednej rodziny, skupiając się na chłopcu o imieniu Kalman, wujku Roz Jacobs, którego nigdy nie poznała. Jednocześnie podejmuje uniwersalną tematykę pamięci i utraty. Artystce udało się stworzyć oryginalną instalację, która ilustruje przemieniającą siłę sztuki i pamięci oraz czyni tragedię Zagłady czymś bardzo osobistym i bezpośrednim. „Projekt Pamięć: film, obrazy, cała wystawa jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Próba przywołania pamięci o zamordowanym chłopczyku, okruchy opowieści o nim snutej przez jego siostrę – dziś amerykańską matkę i babcię – dwa ocalałe zdjęcia, malowany wciąż na nowo przez autorkę, jak mantra, modlitwa, kaddish jego portret, wszystko to służy wydobyciu z nicości tego kruchego bytu” – powiedziała Agnieszka Holland

Wystawa „Projekt Pamięć” została zorganizowana przez The Memory Project Productions we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja. Towarzyszą jej warsztaty tworzenia portretów, łączące sztuki plastyczne oraz historię. W ich trakcie uczestnicy uczą się wykonywać portrety przy użyciu węgla i pasteli. Posługują się techniką stworzoną przez artystkę Roz Jacobs, która nie wymaga zdolności manualnych ani wcześniejszego doświadczenia. Warsztaty cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem.
Wystawa i warsztaty gościły dotychczas w Oświęcimiu, Sosnowcu, Zamościu, Tychach, Warszawie i Krakowie.

Pamiec_PION

źródło:MCK

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial