11.2 C
Nowy Jork

Wieczór poezji o Szmaragdowej Wyspie

Published:

Pani Agnieszka Buras ze Skarżyska Kamiennej, jest założycielką Klubu Miłośników Poezji. Kilka razy w roku, klub ten spotyka się z mieszkańcami różnych świętokrzyskich miejscowości, celem czytania poezji i opowiadań dotyczących różnych zakątków starego kontynentu. W tym tygodniu maja, pani Agnieszka zorganizowała wieczorek poezji, poświęcony Szmaragdowej Wyspie. Na wspomnianym wieczorku, Agnieszka Buras razem z Katarzyną Chojewicz recytowała wiersze różnych autorów należących do Klubu Miłośników Poezji. Ale też podkreślić należy, że nasza redakcja mogła posłuchać wierszy, które wyszły spod pióra pani Agnieszki. Dużo wierszy dotyczyło rytuałów i obrzędów Szmaragdowej Wyspy. Zatem wielu poetów, recytowało swoje utwory w przebraniach, nawiązujących do historii Irlandii.

Wikingowie

Jednym z piękniejszych wierszy jakie mogliśmy usłyszeć na wspomnianym wieczorku poetyckim, był ten który opisywał pobyt Wikingów na Zielonej Wyspie.

…było zimno, a czemu a po co
wiatr zawiewał nam stos suchej trawy
nasze życie znów rodzi się na nowo
obcy goście, …i obce nam sprawy

Wikingowie tu do nas przybyli
gospodarze ? …o nie to nie oni
uciekając… ja już nie mam siły
z dala słychać …ruszajmy do broni…

Dublin

Dla ścisłości należy podkreślić, iż Wikingowie założyli w piątym wieku naszej ery miasto Dublin. Jest ono teraz stolicą Szmaragdowej Wyspy. O tym incydencie, również czytała wiersz pani Agnieszka.

…posłuchajmy ballady Dublina
miasta chęci, dobroci i pracy
tu szczęśliwa upływa nam chwila
nie jesteśmy my losu żebracy…

Tragedia dzieci Lira

Recytując wiersze o Irlandii, pani Agnieszka podkreślila znaczenie wielkiego uczcucia, jakim jest patriotyzm. My Polacy znamy bardzo dobrze to uczcucie, ponieważ bardzo różne były nasze zawirowania historyczne, które nawet doprowadziły do utraty naszej niepodległości. Pani Buras, odniosła się także do wielkiego patriotyzmu irlandzkiego, w nawiązaniu do tragedii dzieci Lira. Jest to pewnego rodzaju opowieść mitologiczna, opisująca zniewolenie narodu. Oto fragment wiersza recytowanego przez naszego gościa.
…na listowiu brzeziny rozpięta
znana wszystkim tragiczna historia
czas zadumy i śmierci pamięta
to niebytu jest alegoria

bo ojczyzna to matka, co żywi
opiekunka na złe lat istnienie
gdy jej nie ma, los ludzki się chyli
i gdzie zejdzie ludzkie …istnienie….

Zaproszeni na wieczór poetycki goście, nie tylko mogli zapoznać się z piękną poezją poświęconą Zielonej Wyspie. Można też było zapoznać się z historią tego pięknego wyspiarskiego kraju, rytuałami i obrządkami.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img