23.3 C
Nowy Jork

Wizyta Prezydenta RP

Published:

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę w województwie świętokrzyskim. W spotkaniach głowie państwa towarzyszyli wojewoda Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Prezydent najpierw odwiedził Elektrownię Połaniec, gdzie spotkał się z pracownikami i zarządem. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dzięki przejęciu elektrowni przez Grupę Enea, należącą do Skarbu Państwa, poprawiło się bezpieczeństwo energetyczne kraju. – Z radością usłyszałem od prezesa zarządu: “Panie prezydencie dwa tygodnie temu zakończyliśmy proces przejmowania tej spółki, tego zakładu z powrotem w ręce Rzeczypospolitej” – powiedział Prezydent RP.

Elektrownia przeszła w ostatnich latach wart około 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny. Obecnie składa się z siedmiu bloków węglowych oraz jednego bloku biomasowego („zielonego bloku” oddanego do użytku w 2012 r.), a jej łączna moc to 1,9 GW. Wszystkie bloki węglowe umożliwiają współspalanie biomasy (do 20 proc.). Blok biomasowy to największy taki obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie i na świecie.

Po wizycie w Połańcu, Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami Staszowa. Na miejscu podkreślił, że wizyta w Elektrowni Połaniec i na terenie ziemi staszowskiej jest dla niego momentem ogromnej satysfakcji. – Obecna władza realizuje proces przywracania lokalnego potencjału, przywracania Rzeczypospolitej jej sił i bezpieczeństwa. Nikt nie zadba o nasze interesy tak, jak my potrafimy o nie zadbać, na własnej ziemi – powiedział Andrzej Duda. Zwrócił także uwagę na potencjał całego województwa świętokrzyskiego. – Kończymy z podziałem naszego kraju na Polskę A i B. Ziemia świętokrzyska to absolutnie Polska A. Z podniesioną głową mogę powiedzieć, że rząd przywraca Polsce jej zasoby i zdolności, korzysta z naszych własnych możliwości – mówił Prezydent.

Podczas spaceru na staszowskim Rynku Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z mieszkańcami, rozdawał autografy i robił wspólne zdjęcia z uczestnikami uroczystości. W wizycie, oprócz wojewody i wicewojewody, towarzyszyli mu również świętokrzyscy parlamentarzyści.

źródło:www.kielce.uw.gov.pl

Mariusz Bodo
Mariusz Bodo
Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Related articles

Recent articles

spot_img