Władysław Jaxa-Rożen

Wspomnienie świętokrzyskiego generała

Towarzystwo Historyczne Renesans ze Skarżyska-Kamiennej, przy wspólnej grochówce postanowiło uczcić pamięć generała Jaxy-Rożena. Był to wybitny wojskowy, walczący podczas działań pierwszej wojny, w regionie świętokrzyskim.

Młodość

Władysław Jaxa-Rożen, urodził się 29 marca 1875 roku w Krzyżopolu. Zmarł, dnia 24 czerwca 1931 roku w Warszawie. Był to polski inżynier rolnik oraz generał brygady Wojska Polskiego, odznaczony Orderem Virtuti Militari. W latach 1884–1887, Jaxa-Rożen uczęszczał do gimnazjum w Ananijowsku, zaś w latach 1887–1893 uczył się w Nowgorodzkim Korpusie Kadetów, grafa Arakczejewa w Niżnym Nowgorodzie. Był on też junkrem 3 Aleksandryjskiej Moskiewskiej Szkoły Wojskowej. W latach 1895–1899, Władysław Jaxa- Rożen jako podporucznik, służył w 4 Moździerzowym Pułku Artylerii Polowej. W roku 1899, został urlopowany, by tym samym rozpocząć studia w Instytucie Politechnicznym w Warszawie. W 1900 roku, zwolniony do rezerwy, przeniósł się do miasta Lwów, gdzie kontynuował studia.

Działalność w PPS-ie

Wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, by wraz z kolegami partyjnymi rozpocząć pracę konspiracyjną pod pseudonimem „Harczenko”. Pracował w tajnej drukarni i kolportował partyjną prasę. W dniu 19 sierpnia 1904 roku, otrzymał powołanie do 3 Pułku Artylerii Oblężniczej w Kijowie. Nie chcąc uczestniczyć w wojnie z Japonią, zdezerterował do Galicji. W 1905 roku, w Krakowie został członkiem Organizacji Bojowej, działającej pod auspicjami PPS. Występował pod pseudonimem „Barnaba”. Wstąpił też, do Związku Strzeleckiego.

Legionista

We wrześniu 1914 roku, w Krakowie wstąpił do Legionów Polskich. Tu objął dowództwo nad organizującą się 4 baterią II Dywizjonu Artylerii. Dnia 19 października, wyruszył na front gdzie dołączył do I Brygady Legionów. Uczestniczył w walkach brygady na Podhalu, Marcinkowicami, a także pod Pisarzową i świętokrzyskim Osiekiem. Od 20 czerwca do 31 grudnia 1916 roku, dowodził kadrą artylerii w Kozienicach. Dnia 22 stycznia 1919 roku, Władysław Jaxa-Rożen, objął dowództwo 3 Pułku Artylerii Polowej. W dniu 4 grudnia tegoż roku, został on zastępcą szefa Kierownictwa Organizacji Żandarmerii. Dnia 20 lutego 1920 roku, wyznaczony on został na stanowisko zastępcy dowódcy Żandarmerii Wojskowej.

Zawsze ze strzelcami

Dnia 16 marca 1927 roku, Prezydent RP Ignacy Mościcki na wniosek Ministra Spraw Wojskowych, Józefa Piłsudskiego awansował Władysława Jaxę – Rożena, do stopnia generała brygady ze starszeństwem z 1 stycznia 1927 i 2. lokatą w korpusie generałów. Od 26 marca 1929 roku, do śmierci był komendantem Związku Strzeleckiego. Dnia 1 kwietnia 1930 roku, został przeniesiony do dyspozycji ministra spraw wojskowych. Zmarł 24 czerwca 1931 roku, w Warszawie i spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Wspominając okres II wojny światowej, nie sposób nie wspomnieć generała Jaxę–Rożena, który jako wykwalifikowany rolnik i generał, służył ojczyźnie do ostatnich dni swojego życia.

DSCI3304

DSCI3305
Ewa Michałowska- Walkiewicz

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial