Władze Skarżyska i MKSu grają vabank. Ile pozostanie z przedwyborczych obietnic?

MKS

Urząd Miasta na swojej stronie internetowej informuje o tym, że jeśli gminy sąsiadujące ze Skarżyskiem  nie wezmą na siebie większego ciężaru finansowego za kursy wykonywane przez skarżyski MKS na swoim terenie to skarżyskie autobusy przestaną kursować w ich kierunku po 18 września.  Takie same informacje można również wyczytać na ogłoszeniach, które od kilku dni znajdują się we wnętrzach naszych autobusów. Według informacji podanych przez Urząd Miasta w pierwszym półroczu Miejskie Przedsiębiorstwo Samochodowe w Skarżysku dopłaciło 380 tyś. zł do kursów wykonanych do takich gmin jak Bliżyn, Skarżysko-Kościelne, Suchedniów, Łączna czy nawet do Gadki w gminie Mirzec.

Prezydent Konrad Krönig wraz z Prezesem MKS Bartoszem Iskrą grają vabank.  Czy potrzebnie? Jeśli faktycznie w wyniku takiego posunięcia udałoby się odzyskać pieniądze, które MKS traci na pozagminnych kursach wtedy straty przynoszone co roku przez MKS udałoby się ograniczyć. Miasto co roku przekazuje MKSowi mniejsze kwoty niż te, które powinno przekazywać na pokrycie gminnych ulg biletowych. Czy ultimatum przyniesie efekty? Co bezpośrednio wpłynęło na władze miasta i MKSu do postawienia takiego ultimatum? Czy burmistrzowie i wójtowie wyłożą pieniądze i dorzucą się do skarżyskiego MKSu? Co jeśli tak się nie stanie? Kto zyska a kto straci? Czy jeśli kursy zostaną ograniczone to czy będziemy mogli mówić o “zwijaniu się” transportu publicznego obok już “zwiniętej” skarżyskiej oświaty?

Prezydent Konrad Krönig w czasie kampanii wyborczej całkiem szczegółowo przedstawiał wizję Skarżyska w jego nadchodzącej kadencji. Kilka kampanijnych obietnic i gwarancji dawanych przez Konrada Kröniga już zostało zaprzepaszczonych. Wielu pamięta konferencję prasową podczas której wtedy jeszcze kandydat na urząd prezydenta razem z członkiem swojego komitetu wyborczego prezentował całkiem ekspansywną wizję funkcjonowania Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Skarżysku. Między innymi została przedstawiona wizja miejskich autobusów nocnych oraz kursów do Radomia czy Kielc. Na spotkaniach z mieszkańcami Prezydent Konrad Krönig obiecywał złożenie do Urzędu Marszałkowskiego wniosków na pozyskanie ze środków unijnych pieniędzy na zrestrukturyzowanie działania transportu publicznego w Skarżysku. Czy mieszkańcy Skarżyska mogą być zawiedzeni? Czy jeśli Prezydent razem z Prezesem Iskrą doprowadzi do likwidacji kursów to czy  ponownie usprawiedliwi się tym, że nie zdawał sobie sprawy z tego jaka jest sytuacja – tak jak to miało miejsce w przypadku oświaty?

Prezydent Krönig nadal cieszy się poparciem wielu mieszkańców. Pokładają nadzieję w najważniejszej obietnicy Konrada Kröniga – przyciągnięciu inwestorów, którzy stworzą miejsca pracy dla skarżyszczan. Zaangażowanie Prezydenta w próby osiągnięcia tego celu widać gołym okiem. Prezydent dużo podróżuje, spotyka się z zagranicznymi gośćmi. Opozycja skupiona głównie wokół radnych Prawa i Sprawiedliwości wydaje się przyglądać tym działaniom raczej z ciekawością niż z niechęcią, starając się raczej nie przeszkadzać. Czy najważniejsza obietnica Konrada Kröniga zostanie zrealizowana? Czy w ogóle będzie dało się ją realnie zmierzyć? Minęło 9 miesięcy od wyborów. Czy nadal jest za wcześnie na ocenianie działań Prezydenta Kröniga?  Pytań pozostaje wiele. Póki co wydaje się, że im dalej w las…

MK

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial