Wspólnoty mieszkaniowe czy Spółdzielnia

W Skarżysku-Kamiennej po likwidacji Zarządu Budynków Komunalnych powstało kilkadziesiąt wspólnot mieszkaniowych, które korzystając z przepisów ustawy, przejmowały od gminy w zarządzanie we własnym zakresie majątek, który wtedy tylko w części należał do właścicieli prywatnych. I trzeba przyznać był to milowy krok w kierunku tak zwanej prywatyzacji majątku komunalnego. Dziś po ośmiu latach funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych w naszym mieście nie ma wątpliwości, że w tej sferze gospodarki miasto zmieniło się nie do poznania. I dobrze i chwała tym, którzy pierwsi podjęli to wyzwanie.

Okazało się, że branie spraw w swoje ręce nie jest takie trudne, jeśli nie ma hamulcowych lub tych, którym zależy na utrzymaniu dotychczasowego statusu. Niestety do takiej instytucji zalicza się Spółdzielnia Mieszkaniowa, która doskonale rozumie, że wspólnoty mieszkaniowe wydzielające się ze Spółdzielni to utrata przychodów, wpływów i profitów dla zarządzających. Ale i tu znaleźli się prekursorzy samodzielności, odpowiedzialności za własne decyzje i odpowiedzialności za własny majątek. Kilka budynków już z powodzeniem wyszło z zarządzania przez nieczytelną dla lokatorów strukturę Spółdzielni Mieszkaniowej. I chyba są kolejni chętni usamodzielnienia gdyż w ostatnim czasie pojawiło się dramatyczne oświadczenie Spółdzielni Mieszkaniowej podpisane przez poszczególnych jej członków o treści zapewniającej, że pogłoski o złej kondycji Spółdzielni są wyssane z palca i czynią to osoby dążące do jej destabilizacji. W tym tekście jest wiele zapewnień o nienagannej płynności finansowej i braku zobowiązań Spółdzielni wobec dostawców mediów, Urzędu Miasta itp. Jak jest naprawdę mogą to tylko sprawdzić sami spółdzielcy, gdyż wszyscy inni nie maja do tego prawa.

Czy zatem warto powołać wspólnotę mieszkaniową ? Należy zapytać tych, którzy już to zrobili. Czy są zadowoleni, o ile zmniejszyły się czynsze, jaki mają wpływ na zarządzanie własnym mieniem, jak czytelne i wiarygodne są rozliczenia i w końcu, o jakie ponoszą koszty prowadzonych remontów? Czy są porównywalne z tymi, które prowadzi Spółdzielnia Mieszkaniowa ? Trzeba przyznać jednak, że w ostatnich dwóch latach Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała kilku istotnych inwestycji termomodernizacyjnych. Ale czy znane spółdzielcom są warunki, na jakich zostały zaciągnięte kredyty ? Czy prowadzone inwestycje obciążają solidarnie całą Spółdzielnię, czy tylko wybrane nieruchomości? Te pytania powinny nurtować wszystkich spółdzielców. Kierujący czy zarządzający Spółdzielnią Mieszkaniową powinni zarzucić propagowanie teorii spiskowej, a więcej uwagi poświęcać na bezpośrednie relacje z lokatorami. W dobie demokracji, jawność powinna być jej istotą, czy tak jest ? Państwo mogą odpowiedzieć sobie sami.

skarzysko_wspolnota_1

skarzysko_wspolnota_2

skarzysko_wspolnota_3

skarzysko_spoldzielnia

Grzegorz Małkus

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial