28.3 C
Nowy Jork

Wspomnienie Orląt Lwowskich, listopad 1918

Published:

Heroizm najmłodszego pokolenia

 Mianem Orląt Lwowskich, określa się najmłodszych mieszkańców miasta Lwów, którzy w obliczu braku pomocy ze strony Wojska Polskiego, jako ochotnicy walczyli z nacierającym wojskiem ukraińskim.

 Do końca

W skład oddziałów Orląt Lwowskich, wchodzili studenci, młodzi robotnicy, a przede wszystkim uczniowie szkół ponadpodstawowych. W walkach toczonych o Lwów, uczestniczyły z bronią w ręku około 6022 osoby, w tym połowę z nich stanowili uczniowie.

…nie książkę trzymałeś w ręku

nie szedłeś ty wtedy do szkoły

ty w mieście pełnym krwi i lęku

niosłeś karabin maszynowy……

Polska Organizacja Wojskowa

Dnia 1 listopada 1918 roku, rozpoczęła swoją działalność, Polska Organizacja Wojskowa. W tym samym czasie, w austriackich jednostkach wojskowych, było kilka tysięcy żołnierzy ukraińskich. Jednostki te, miały siedziby w koszarach przy ulicy Kurkowej, św. Piotra, Jabłonowskich i Zyblikiewicza. Polskich oficerów, którzy służyli w tych oddziałach, dowództwo austriackie zwolniło do cywila..

w tym też czasie, Ukraińcy opanowali większość gmachów publicznych miasta. W zachodniej części miasta powstały dwa polskie punkty oporu. Była to szkoła im. Henryka Sienkiewicza, w której znajdował się batalion WP pod dowództwem kapitana Zdzisława Trześniowskiego i Dom Akademicki z maleńką ilością żołnierzy.  Ponieważ większość mężczyzn zdolnych do służby wojskowej znajdowała się w wojsku albo w obozach jenieckich, ich zadania defensywne przejęła młodzież. W pierwszych dniach prowadzonych walk, polska młodzież zdobywała broń na przeciwniku.

…polska krew znowu się leje

my wszyscy walczymy z wrogiem

lecz duch hartu w nas nie maleje

nasz bunkier, to ruiny za progiem…

Wszystko dla Ojczyzny

W dniu 22 listopada 1918 roku, miasto Lwów zostało opanowane przez Polaków. Obrona oblężonego Lwowa, pozbawionego regularnych dostaw wody i prądu, trwała aż do połowy roku 1919. Wówczas, wyszkolone oddziały Wojska Polskiego przybyły z odsieczą. W ferworze walk, z regularnymi oddziałami Ukraińskich Strzelców Siczowych, ogromną rolę spełniły Polskie Orlęta Lwowskie.

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img