11.2 C
Nowy Jork

Wybuchowy archeolog

Published:

     Młody miłośnik historii ze Skarżyska- Kamiennej Krzysztof Staniec, aby całkowicie oddać się tej dziedzinie naukowej, prowadzi firmę związaną z archeologią. W jej działalność, oprócz rozminowania terenów z materiałów niebezpiecznych i wybuchowych, wchodzą także usługi saperskie, z zakresu oczyszczania akwenów wodnych przy użyciu echosondy oraz podwodnych detektorów metali.

Przede wszystkim archeologia

–  Dla mnie umiłowaną dziedziną naukową jest oczywiście historia. Kocham to co minęło, a przyniosło równoczesną chlubę naszemu narodowi. Podczas naszych prac detonatorskich, niejednokrotnie natykamy się na szczątki ludzkie, pochodzące z różnych okresów. Wspieramy zatem badania archeologiczne, podczas których wykopane szczątki ludzkie, mają nadany określony wiek i przynależność epokową. Wówczas to, oferujemy pomoc w ich identyfikacji i pochówku, gdyż są one zdekompletowane, spalone i uszkodzone zębem czasu– opowiada pan Krzysztof.

Z zastosowaniem wszelkiej procedury

Nasze nadzory archeologiczne, prowadzone są z zastosowaniem wymagań określonych w pozwoleniach Wojewódzkich Urzędów Konserwatorów Zabytków oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego z dnia 27 lipca 2011 roku w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich i badań architektonicznych. Prowadzimy także, metody nieinwazyjne umożliwiające uzyskanie informacji na temat stanowisk archeologicznych, bez kosztownych badań stacjonarnych- relacjonuje Krzysztof Staniec.

niewypa-y znalezione przez firme Fulko Kostrzyn nad Odr-
Niewypały znalezione przez firmę Fulko w Kostrzyniu nad Odrą

Metody niedestrukcyjne

Badania prowadzone za pomocą metod niedestrukcyjnych, często poprzedzają one wydanie decyzji konserwatorskiej o rozpoczęciu prac wykopaliskowych lub szeroko pojętych inwestycji w fazie prowadzonych różnego rodzaju projektów.

Szeroka gama ofert firmy Fulko ze Skarżyska-Kamiennej

FULKO Wroc-aw Odra

     W swojej bogatej ofercie, firma „Fulko” świadczy usługi z zakresu niszczenia skał, betonów, żelbetonów oraz budynków za pomocą materiałów wybuchowych, a także kruszących. Gdy jest taka potrzeba, niszczymy budowle i materie geologiczne o zwartej, twardej strukturze w sposób niewybuchowy. Metoda ta w pełni niweluje wszelkie zagrożenia, związane ze szkodliwymi skutkami oddziaływania fali uderzeniowej, rozrzutem ewentualnych odłamków oraz działania termicznego. Dzięki stosowanej przez nas metodzie, możemy wykonywać usługi w miejscach trudno dostępnych, a zwłaszcza tam, gdzie użycie materiałów wybuchowych jest niemożliwe. Jak zatem widać, niszcząc to co szpeci naszą infrastrukturę, aby dać miejsce na pobudowanie czegoś nowoczesnego, napotykamy żywą dawkę historii, która inspiruje nas do sięgania po dawne źródła historyczne, dające nam niezbędne informacje o minionych czasach, żyjących w nich ludziach, ich kulturze i wierzeniach. Każdy z nas jest pasjonatem historii, pracujemy zatem dla współczesnych, a służymy tym co odeszli.

rozmawiała Ewa Michałowska – Walkiewicz

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img