Wyjątkowa wystawa Olimpiad Specjalnych w Zakopanem

14 lutego br w Zakopanem w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej Olimpiad Specjalnych. Tym akcentem Świętokrzyski Oddział Olimpiad Specjalnych zapowiedział, że już za niespełna 4 tygodnie w stolicy Tatr odbędą się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Trwa już odliczanie do rozpoczęcia IX. Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016, największego sportowego wydarzenia Olimpiad Specjalnych w Polsce w tym roku. Już 14 lutego w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego w Zakopanem otwarta zostanie wystawa unikalnych zdjęć, które prezentują osiągnięcia zawodników Olimpiad Specjalnych i historię ruchu Special Olympics w Polsce.

Olimpiady Specjalne to największy na świecie ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Od blisko 50 lat dbamy o rozwój sportowy i integrację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie na całym świecie, a od ponad 30 lat robimy to w Polsce. Według szacunków, jeden na 20 Polaków jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną. To ogromna grupa ludzi, która żyje wśród nas, ale jej potrzeby i umiejętności są często niedostrzegane lub ignorowane” – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polsk.

Wystawa składa się z 16 plansz, zawierających łącznie ponad 50 fotografii, pokazujących to co najpiękniejsze w Olimpiadach Specjalnych: radość z uprawiania sportu i udziału w rywalizacji sportowej, więź przyjaźni jaka tworzy się pomiędzy zawodnikami, trenerami i wolontariuszami czy smutek po nieudanym starcie w zawodach. Autorami zdjęć prezentowanych na wystawie są Leszek Kowalski, Grzegorz Kurkowski oraz Viola i Jacek Rzodeczko.

zakopane_olimpiady

Zdjęcia, które od 14 lutego do 20 marca będzie można oglądać w Parku Miejskim w Zakopanem jednoznacznie pokazują, że sportowcy Olimpiad Specjalnych wkładają w zawody i treningi równie wiele wysiłku i poświęcenia, jak profesjonalni sportowcy. Zawsze walczą o zwycięstwo i robią to nie dla nagród, czy medali, ale dla samej radości z wygranej i przełamania własnych słabości. To jest właśnie duch prawdziwego sportu, który sportowcom Olimpiad Specjalnych jest szczególnie bliski” – powiedział Grzegorz Kurkowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane 2016.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Urzędem Miasta Zakopane. Urząd Miasta jest także współorganizatorem Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

„Dla mnie, Gospodarza Stolicy Polskich Tatr, jest to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że możemy gościć sportowców z niepełnosprawnością intelektualną oraz obserwować ich zmagania w sportowej rywalizacji. Wyjątkowy klimat Zakopanego oraz niezwykła atmosfera podczas rozgrywanych zawodów od lat sprzyja organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych imprez sportowych właśnie w naszym mieście. Cieszę się, że mieszkańcy Zakopanego oraz odwiedzający nas turyści będą po raz kolejny świadkami sportowej rywalizacji pełnej niezwykłych emocji, niezapomnianych wrażeń i przeżyć” – powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

zakopane_olimpiady_2

zakopane_olimpiady_1

Zofia Kiełpińska i Józef Łuszczek

IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych rozpoczną się 9 marca w Zakopanem, a zakończą 20 marca w Białymstoku. Weźmie w nich udział łącznie blisko 450 zawodników, reprezentujących wszystkie oddziały regionalne Olimpiad Specjalnych w Polsce. Zawodników podczas rywalizacji wspierać będzie blisko 300 trenerów, sędziów i wolontariuszy. Igrzyska w Zakopanem wspierają też wyjątkowi Ambasadorzy, legendy polskich sportów zimowych:

Małgorzata Tlałka-Długosz– trenerka, narciarka, alpejka, wraz z siostrą bliźniaczką czołowe zawodniczki świata lat osiemdziesiątych, mistrzyni Polski i Francji, olimpijka: reprezentantka barw biało-czerwonych (1984) i trójkolorowych (1988), szósta w slalomie specjalnym w Sarajewie, najlepsza z Polek w historii naszych startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Małgorzata Tlałka-Długosz związana jest z Olimpiadami od 2002 roku kiedy była honorowym patronem Ogólnopolskiego Mityngu Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym, również mocno wspierała Olimpiady w czasie ostatniego Mityngu w 2014 roku, a po jego zakończeniu założyła klub Olimpiad Specjalnych przy swojej fundacji.

Józef Łuszczek – pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich. W 1978 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata w Lahti, a w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego, uzyskał tytuł najlepszego polskiego sportowca. W ciągu swojej kariery 36 razy zdobył mistrzostwo Polski.

Zofia Kiełpińska – polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady, dwukrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Albertville (1992) i Lillehammer (1994)

Erwina Ryś-Ferens – polska panczenistka, medalistka mistrzostw Europy i świata, czterokrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Innsbrucku (1976), Lake Placid (1980), Sarajewie (1984) i Calgary (1988)

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych są najważniejszym etapem w rywalizacji o udział w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku odbędą się w Austrii.

Grzegorz Małkus

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial