W niedzielę 5 lipca 2015 roku w skarżyskim Sanktuarium Ostrobramskim w podniosły sposób obchodzono 10. Rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Uroczystej mszy świętej o godz. 18.00, przewodniczył ks. abp. Zygmunt Zimowski, homilię wygłosił ks. abp. Wacław Depo, a gospodarzem miejsca i uroczystości był ks. bp. Henryk Tomasik. Bezpośrednio po nabożeństwie, Chór Kameralny „FERMATA”, studentów IEM UJK oraz orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, wykonali oratorium ku czci Matki Bożej „Święta przy Tobie Chwila”. Było to piękne modlitewne przeżycie na chwałę Bożą – tak podsumował uroczystość kustosz Sanktuarium, ks. Jerzy Karbownik.
W uroczystościach obok wiernych z tutejszej parafii i miasta Skarżyska-Kamiennej, tłumnie uczestniczyli pielgrzymi z całego kraju oraz z Wilna. Rangę uroczystości podkreśliły liczne poczty sztandarowe, w tym Powiatu Skarżyskiego, niemal wszystkie organizacje zawodowe, związkowe i społeczne. Niestety nie po raz pierwszy w Ostrej Bramie u Patronki Miasta Skarżyska-Kamiennej zabrakło najważniejszych przedstawicieli władz miejskich. Dostojnych gości powitał jak zawsze godnie – Roman Wojcieszek.
W zamyśle śp. ks. bp. Edwarda Materskiego, pomysłodawcy tego miejsca, było stworzenie Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej by skrócić drogę do Tej, co świeci w Ostrej Bramie w Wilnie. By ci, którzy musieli opuścić Wileńszczyznę, mogli tu dostąpić miłosierdzia Bożego – powiedział ks. abp. Zygmunt Zimowski na zakończenie eucharystii.
W homilii ks. abp. Wacław Depo, nawiązując do miejsca i rocznicowych uroczystości w wymiarze duchowym, odniósł się również do niewłaściwych relacji społecznych, i politycznych katolików w zakresie poszanowania prawa Bożego, a w tym również ochrony życia poczętego. Podkreślił, iż nie bez winy w tym jest sam kościół i księża, uznano, bowiem, że lepiej głośno nie zabierać głosu. I pozwolono na zepchnięcie kościoła w tych sprawach do roli obserwatora. Analizując sytuację w naszym mieście, trudno się z taką tezą ks. abp. Wacława Depo nie zgodzić.
Grzegorz Małkus