22.1 C
Nowy Jork

XI międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala”

Published:

Prologiem na ulicach Skarżyska-Kamiennej rozpocznie się 21 kwietnia reaktywowany po sześcioletniej przerwie międzynarodowy wyścig kolarski Szlakiem Walk Majora „Hubala”. Na starcie mają pojawić się kolarze polskich drużyn zawodowych z naszą aktualnie najlepszą ekipą CCC Sprandi Polkowice na czele. Kibice będą mogli podziwiać również zawodników z sześciu zespołów zagranicznych.

W Skarżysku zaplanowano 44 kilometrowe kryterium uliczne, którego start i meta zostały usytuowane w pobliżu Miejskiego Centrum Kultury. Kolarze będą 20-krotnie pokonywać ponad 2 kilometrową rundę, której trasa ma przebiegać alejami Tysiąclecia i Piłsudskiego oraz ulicami Norwida, Sikorskiego, Okrzei i Słowackiego. Ostry start wyścigu wyznaczono na godzinę 17:00. Na mecie kolarze pojawią się najprawdopodobniej tuż po godzinie 18:00. Po zmaganiach sportowych nastąpi uroczysta dekoracja zwycięzców. Kronika etapu zostanie pokazana w telewizji Polsat Sport.

Oprócz skarżyskiego prologu zawodnicy powalczą na trzech etapach o łącznej długości 424 kilometrów. Wyścig zakończy się 24 kwietnia w Końskich przed pomnikiem „Hubala”, gdzie zostaną wręczone koszulki liderom poszczególnych klasyfikacji. Zwycięzca tradycyjnie otrzyma nagrodę honorową, którą jest replika szabli ułańskiej majora Henryka Dobrzańskiego.

Historia kolarskich zmagań w miejscach związanych z bojową działalnością oddziału majora „Hubala” sięga lat siedemdziesiątych, kiedy to zorganizowano kilka edycji wieloetapowego wyścigu dla juniorów. Jednak dopiero w 2000 roku zamieszkały na stałe w Końskich Andrzej Sypytkowski – srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu oraz wicemistrz świata w jeździe drużynowej na czas, stworzył wyścig, na którego trasie można było oglądać najlepszych polskich zawodników. Pierwszą edycję wygrał Cezary Zamana. Największą ilością zwycięstw może poszczycić się jeżdżący aktualnie w grupie CCC Sprandi Polkowice Tomasz Kiendyś, który czterokrotnie wygrywał szablę majora „Hubala” Dobrzańskiego. Przez pierwsze siedem lat wyścig był jednodniowy. Następne edycję były już trzy etapowe, tak samo jak wyścig tegoroczny, którego dyrektorem ponownie jest Andrzej Sypytkowski.

Oprócz wydarzeń czysto sportowych zaplanowane są również uroczystości o charakterze patriotycznym dla uczczenia, ciągle żywej wśród mieszkańców powiatu skarżyskiego i koneckiego oraz powiatów województwa łódzkiego , pamięci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Krzysztof Karpeta

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img