9.5 C
Skarżysko-Kamienna

Z wierszem i poezją w Pakosławie

Published:

 Pakosław, to malownicza wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Iłża. Usytuowany jest on na Przedgórzu Iłżeckim, które wchodzi w skład Wyżyny Kieleckiej. Pakosław często w minionych wiekach pisany był jako Pękosław, a jego znaczenie oznaczało wiązkę dobrych czynów. Towarzystwo Historyczno – Patriotyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej urządziło w Pakosławie wieczór wspomnień i poezji o tym właśnie miejscu.

 

….piękne miejsce, obok zamek

malownicze pełne słońca

w miejscu tym każdy poranek

jest nadzieją…. tą bez końca….

 Doliny torfowe

Na północno-zachodnich krańcach Pakosławia, gdzie znajduje się największa sieć rowów melioracyjnych, wyróżnia się tak zwane Doliny Torfowe, ponieważ przed laty wydobywano tutaj torf. W XIX wieku wieś ta, słynęła też z pokładów wapienia, które nawet sprzedawane były za granicę.

Okres prehistorii

Od czasów prehistorycznych, Przedgórze Iłżeckie było penetrowane przez różnych ludzi w celach wydobywczych. W 1922 roku zostały tutaj odkryte dwa obozowiska mezolityczne z epoki kamienia, pamiętające czasy od 8-4,5 tysięcy lat p.n.e. Pierwsze z nich usytuowane jest na północny – wschód od wsi Michałów. Odkryto tutaj także znaczną ilość wytworów krzemiennych. Drugie obozowisko znajduje się w odległości około 500 metrów od pierwszego. Najprawdopodobniej była to pracownia kamieniarska. Najciekawszym znaleziskiem w tym miejscu właśnie, okazał się makrorylec z tak zwanego czekoladowego krzemienia. W okresie neolitu, w okolicach Pakosławia, odkryto kopalnie krzemieniarskie pochodzące z 5-4 tysiąclecia p.n.e. Znaleziono tutaj kilka tysięcy różnych wytworów krzemiennych, a w jednej z kopalń natrafiono nawet na komplet prehistorycznych narzędzi „górniczych”, które wykonane były z poroży jelenia.

Okres wieków średnich

We wczesnym średniowieczu w Pakosławie, odkryto ślady osadnictwa. Geneza jego sięga historii biskupów krakowskich, którzy w XI wieku otrzymali te ziemie na własność. Niezwykle trudno określić początki Pakosławia, gdyż pierwsze wzmianki o nim pojawiły się dopiero w XV-wiecznym dziele historycznym, zatytułowanym „ Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis”, autorstwa Jana Długosza.

Okres I wojny światowej

W składzie wojsk rosyjskich w styczniu 1915 roku, zakończono formowanie polskiego Legionu Puławskiego. W marcu 1915 roku Legion Puławski, liczył ponad 1000 żołnierzy. Oddziały polskie walczyły w ramach Korpusu Grenadierów Moskiewskich. Po ofensywie państw centralnych, nastąpił odwrót wojsk rosyjskich, tak więc już 18 maja 1915 roku, Legion Puławski znalazł się w Krzyżanowicach, położonych ponad 3 kilometry na północ od Iłży. Wzdłuż wschodnich brzegów błot pakosławskich, ciągnących się od Michałowa i Pakosławia, rozciągał się przedni skraj obrony rosyjskiej. Od połowy maja niemieckie oddziały Landwehry, próbowały bez skutku zepchnąć Rosjan z tej rubieży. Ci zaś kontratakowali Niemców, wpychając ich do okopów. Polacy w tych walkach byli dwukrotnie wprowadzani do działań oblężniczych. Pierwszy raz w nocy z 19 na 20 maja 1915 roku, pod Pakosławiem i ponownie 15 czerwca pod Michałowem. Z pola walki łącznie wyniesiono sześćdziesięciu rannych i czterdziestu dwóch poległych żołnierzy, którzy  14 czerwca 1915 roku wieczorem, wyruszyli do natarcia. W latach dwudziestych XX stulecia, prochy poległych żołnierzy Legionu Puławskiego zebrano z pól bitewnych i złożono we wspólnej mogile w pobliżu majątku Pakosław.

 

…..gdzie ty jesteś mój jedyny

w prochach Pakoslawia ziemi

nad zdobytą twierdzą dymy

los Ojczyzny się tu zmieni….

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img