Zamordowani w lesie na Brzasku

Przechodniu! Powiedz Polsce, tu leżym, Jej syny: posłuszni i wierni do ostatniej godziny.”

brask_pomnik

            29 czerwca 1940 roku podczas całodziennej egzekucji, w ramach tzw. Akcji AB, okupanci niemieccy, w lesie Brzask nieopodal Skarżyska-Kamiennej, zamordowali ok. 760 polskich patriotów. Była to największa egzekucja przeprowadzona przez funkcjonariuszy SS i policji niemieckiej podczas okupacji niemieckiej na Kielecczyźnie. Wśród zamordowanych znaleźli się min. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego. W zbiorowej mogile zidentyfikowano po wojnie tylko 127 nazwisk. Wśród nich znaleźli się działacze społeczni i polityczni, nauczyciele, urzędnicy, prawnicy, oficerowie i żołnierze, pracownicy Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku-Kamiennej, przedsiębiorcy, rzemieślnicy i przedstawiciele wolnych zawodów. Wśród ofiar mordu jest Stanisław Krawczyński, lekarz, dyrektor Fundacji i poseł na Sejm RP w latach 1930 – 1939. 760 Ofiar, mieszkańców Skarżyska, Końskich, Iłży, Starachowic, Ostrowca Św. Ćmielowa, Opatowa, Buska, Sandomierza, Radomia i Kielc. Po egzekucji oddziały SS opuściły Skarżysko nakazując zatarcie wszelkich jej śladów.

brzask

      28 czerwca 2015 roku w 75. Rocznice Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku, przy udziale Orkiestry Wojskowej z Radomia i Kompani Honorowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary egzekucji przeprowadzonej w ramach Akcji AB przez niemieckich okupantów. Honorowy patronat nad uroczystościami przyjęli wszyscy włodarze miast i powiatów, z których pochodzili wymordowani wiosną 1940 roku w lesie na Brzasku. To była piękna lekcja historii, choć z żalem trzeba przyznać, z niewielkim udziałem młodzieży szkolnej. „Czy wy wiecie, po co tu przyszliście?” – To słowa, z którymi zwrócił się podczas homilii ks. dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. I chyba trzeba sobie dziś szczerze odpowiedzieć na to pytanie. I jaki teraz, w czasie pokoju, okazujemy szacunek tym, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolność.

Brzask_sermanowicz_czechmjr Janusz Sermanowicz ps. „Dyzma” (pierwszy z prawej) obok mjr Henryk Czech ps. „Śmigły”

brzask_betkowski                                      Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, Poseł Andrzej Bętkowski wraz harcerzami

Grzegorz Małkus

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial