Zamordowani w lesie na Brzasku

Przechodniu! Powiedz Polsce, tu leżym, Jej syny: posłuszni i wierni do ostatniej godziny.”

brask_pomnik

            29 czerwca 1940 roku podczas całodziennej egzekucji, w ramach tzw. Akcji AB, okupanci niemieccy, w lesie Brzask nieopodal Skarżyska-Kamiennej, zamordowali ok. 760 polskich patriotów. Była to największa egzekucja przeprowadzona przez funkcjonariuszy SS i policji niemieckiej podczas okupacji niemieckiej na Kielecczyźnie. Wśród zamordowanych znaleźli się min. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego. W zbiorowej mogile zidentyfikowano po wojnie tylko 127 nazwisk. Wśród nich znaleźli się działacze społeczni i polityczni, nauczyciele, urzędnicy, prawnicy, oficerowie i żołnierze, pracownicy Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku-Kamiennej, przedsiębiorcy, rzemieślnicy i przedstawiciele wolnych zawodów. Wśród ofiar mordu jest Stanisław Krawczyński, lekarz, dyrektor Fundacji i poseł na Sejm RP w latach 1930 – 1939. 760 Ofiar, mieszkańców Skarżyska, Końskich, Iłży, Starachowic, Ostrowca Św. Ćmielowa, Opatowa, Buska, Sandomierza, Radomia i Kielc. Po egzekucji oddziały SS opuściły Skarżysko nakazując zatarcie wszelkich jej śladów.

brzask

      28 czerwca 2015 roku w 75. Rocznice Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku, przy udziale Orkiestry Wojskowej z Radomia i Kompani Honorowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary egzekucji przeprowadzonej w ramach Akcji AB przez niemieckich okupantów. Honorowy patronat nad uroczystościami przyjęli wszyscy włodarze miast i powiatów, z których pochodzili wymordowani wiosną 1940 roku w lesie na Brzasku. To była piękna lekcja historii, choć z żalem trzeba przyznać, z niewielkim udziałem młodzieży szkolnej. „Czy wy wiecie, po co tu przyszliście?” – To słowa, z którymi zwrócił się podczas homilii ks. dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. I chyba trzeba sobie dziś szczerze odpowiedzieć na to pytanie. I jaki teraz, w czasie pokoju, okazujemy szacunek tym, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolność.

Brzask_sermanowicz_czechmjr Janusz Sermanowicz ps. „Dyzma” (pierwszy z prawej) obok mjr Henryk Czech ps. “Śmigły”

brzask_betkowski                                      Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, Poseł Andrzej Bętkowski wraz harcerzami

Grzegorz Małkus

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial