Zbójeckie prawo koalicji rządzącej w Powiecie

Należy szanować wolę suwerena i respektować wyniki wyborów. Trzeba też patrzeć rządzącym na ręce by nie dochodziło do nadużywania prawa i sprawowanego mandatu. W Powiecie Skarżyskim rządzi koalicja składająca się z radnych Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz z ugrupowania Prezydenta Miasta Konrada Kroniga – Przyszłość i Rozwój. Trzeba zaznaczyć, że w tej koalicji jest też radna wywodząca się z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Jacek Jeżyk, były członek PiS. Opozycję tworzy ośmiu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wszystkie zatem decyzje Zarządu Powiatu Skarżyskiego zaklepane są przez koalicję rządzącą, która bardzo często czyni to bezrefleksyjnie. Zarząd tak już wbił się w samozachwyt, że nie pozwala opozycji z PiS nawet na wprowadzanie żadnych poprawek do projektów uchwał. Podobnie się dzieje z przypisywaniem sobie wszelakich sukcesów, nawet wirtualnych.

Na sesji Rady Powiatu, która miała miejsce 13 listopada, Zarząd zaproponował poprawkę do budżetu na 2017 rok, która zbójeckim prawej odebrała środki biednym, a dała może potrzebującym, ale z pewnością mniej biednym. Otóż po długich i zażartych bataliach dyrektora skarżyskiego Domu Pomocy Społecznej ze spółką Celsium, otrzymał zwrot nienależnie pobranych kwot za energię cieplną w kwocie 23 512 zł. Jakież zdziwienie musiało go ogarnąć, gdy zobaczył, że z odzyskanej kwoty dla swojego budżetu nie otrzymał nic. Kwota ta natomiast powędrowała do Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w kwocie 21 431 zł na uzupełnienie wkładu własnego do zakupu autobusu, a pozostałe środki 2 081 zł na dokumentację projektową termomodernizacji budynków Powiatu Skarżyskiego. Zarząd dopuścił się przy tym grzechu zaniechania, gdyż brakującą kwotę można było pozyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czemu tego nie zrobił, tego sam Starosta nie umiał racjonalnie uzasadnić.

Rządowy Program Budowy Dróg Gminnych i Powiatowych jest tak ważnym programem, że dziś trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek inwestycję drogową w naszym powiecie czy mieście bez udziału środków z tego programu. W obecnym roku Powiat Skarżyski realizuje dwie inwestycje drogowe na terenie Skarżyska-Kamiennej przy udziale z tych środków. Od dawna oczekiwana ulica Ponurego oraz Paryska na odcinku od Krasińskiego do Norwida. Początkowo ul. Paryska nie została objęta programem, ale dzięki zabiegom radnym z PiS u Wicewojewody, udało się pozyskać 326 434 zł na realizację tej inwestycji. Czy obecny Wicewojewoda i radni Prawa i Sprawiedliwości mieli w tym jakiś interes? Z pewnością tym interesem jest dbanie o modernizację infrastruktury drogowej w mieście, a tym samym poprawianie warunków życia mieszkańców miasta. Radni z PiS nie zachowują się jak totalna opozycja w Sejmie, wszędzie tam gdzie jest to możliwe dokładają wszelkich starań by tych środków dla naszego powiatu było jak najwięcej. Takich przykładów jest więcej, ale za każdym razem gdy dochodzi do uroczystego odbioru wyremontowanej ulicy, to otrąbiany jest kolejny sukces Zarządu Powiatu.

Kolejna „niesmaczna” zbójecka praktyka dotyka Powiatowego Szpitala. Na jednej z ostatnich sesji, gdy rozgorzała dyskusja na temat skarżyskiej lecznicy, wicestarosta Berus z „dziką pasją” przedstawiał trudności jakie spadają na kierujących szpitalem ze strony obecnie rządzących w państwie. Między innymi skrytykował konieczność prowadzenia przez szpital opieki nocnej i świątecznej. Nie pokusił się przy tym na prostą analizę ekonomiczną. Otóż dzięki tej zmianie do szpitala trafi dodatkowo rocznie 1 140 000 zł. Odejmując koszty organizacji dyżurów lekarskich i pielęgniarskich oraz drobnych materiałów medycznych czy energii, w szpitalu pozostanie na czysto ok. 600 000 zł. Zdaje się, że wicestarosta celowo przemilczał ten fakt, by na koniec roku chwalić obecnego dyrektora za super działania w kierunku restrukturyzacji długu. A to właśnie nasz szpital otrzymał rządowe środki na budowę lądowiska i zakup sprzętu medycznego. Z relacji medialnych wynikało, że niemały wpływ na tą decyzję miały właśnie obie posłanki Ziemi Świętokrzyskiej z PiS. O tym dyrektor szpitala też nie wspomniał podczas prezentacji Programu Naprawczego dla Szpitala. Nawiasem mówiąc, Programu który nie ma nic wspólnego z działaniami naprawczymi, a który głosami koalicji rządzącej, bezkrytycznie też został przyjęty.

Można by jeszcze mnożyć i wymieniać przykłady zbójeckiego prawa obecnej koalicji w powiecie. Tak się dzieje np. przy zatrudnianiu we wszystkich powiatowych jednostkach organizacyjnych. Gdyby chcieć wymienić skład całego układu, mogło by się okazać, że co druga osoba zatrudniona w tych jednostkach jest z nadania PO, PSL lub z Suchedniowa. To, że ludzie mają pracę, nie ma w tym nic złego. Dlaczego tylko, Ci co garściami korzystają z tego zbójeckiego prawa, jednocześnie na różnego rodzaju portalach zarzucają nepotyzm obecnej opozycji.

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial