28.3 C
Nowy Jork

Zmian w skarżyskiej oświacie c.d.

Published:

        Po tym jak w mieście wbrew obietnicom wyborczym, Prezydent Miasta zlikwidował Gimnazjum Nr 3 i Gimnazjum Nr 4 oraz przekazał do stowarzyszenia Szkołę Podstawową Nr 9, Zarząd Powiatu Skarżyskiego w miniony piątek przedstawił radnym powiatu skarżyskiego, projekt uchwały w sprawie likwidacji III Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Skarżysku-Kamiennej. Jest to kolejna próba reorganizacji ponadgimnazjalnej sieci placówek oświatowych po tym jak poprzedni Starosta Michał Jędrys forsował pomysł likwidacji Zespołu Szkół Mechatronicznych (dawny TZN) i przeniesienia III LO do potocznie nam znanego Ekonomika.

staszic_skarzysko_1

    Obecny Zarząd Powiatu Skarżyskiego rzeczywiście stanął przed ogromnym dylematem. Z jednej strony zadłużenie Powiatu do granic możliwości odziedziczone po poprzedniku (ponad 42 mln), sukcesywnie spadająca liczba uczniów związana z niżem demograficznym oraz zmniejszona subwencja oświatowa z tytułu niewykonania budżetu w tym zakresie przez poprzedni Zarząd Powiatu, a z drugiej strony zadanie zapewnienia należytego ponadgimnazjalnego poziomu kształcenia ze środków budżetu państwa otrzymywanych przez powiat w ramach subwencji oświatowej. Sprawa powiatowej oświaty w kontekście budżetu powiatu jest bardzo istotna gdyż niemal 50% bieżących wydatków powiatu skarżyskiego pochłania właśnie oświata i zadania z nią związane.

     Trzeba przyznać, że w odpowiednim czasie dla podjętych przez powiat planów, przyszedł zwrot polityki oświatowej jak również mocne wsparcie Rządu RP dla kierunków zawodowych i technicznych szkół ponadgimnazjalnych. W kontekście tego likwidacja III LO zdaje się być odpowiedzią na powstały trend w oświacie. Należy tylko zadać pytanie, czy nie za późno podjęto taką decyzję. Z pewnością dobrze się stało, że udało się obronić dawny TZN przed zakusami likwidacji przez poprzedniego Starostę.

   Dziś w oświacie trzeba szybko reagować na potrzeby rynku pracy i stawiać na współpracę z lokalnymi pracodawcami. Trzeba umiejętnie i w pełni wykorzystywać zasoby lokalowe i techniczne oraz kadrowe. Dlatego też należy się spodziewać kolejnych ruchów w tym obszarze. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, iż projekt likwidacji III LO poprzez przeniesienie uczniów, nauczycieli i obsługi do I i II LO, uzyskał pozytywną opinię zainteresowanych tym procesem środowisk oświatowych w tym również związków zawodowych. Głosowanie powiatowych radnych nad tym projektem odbędzie się 28 grudnia br. tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Jaki będzie efekt tej decyzji to już życie pokaże.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Related articles

Recent articles

spot_img